23.04.2012

Z encyklopedii 2005

Encyklopedia Gazety Wyborczej, hasła encyklopedyczne opracowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN, ISBN 83-89651-35-1, rok publikacji: 2005:
 • homoseksualizm [gr. homós 'taki sam', 'równy', łac. sexualis 'płciowy'], med. jedna z form zaburzonej identyfikacji płciowej i roli płciowej; oznacza podejmowanie zachowań seksualnych z osobami tej samej płci, przy istniejącej możliwości swobodnego wyboru partnera erotycznego; o homoseksualizmie rzeczywistym można mówić wtedy, gdy zachowania te są preferowane i mają charakter stały — podstawowe znaczenie dla rozpoznania homoseksualizmu ma homoerotyczna motywacja, a nie sam rodzaj praktyk seksualnych, które nie muszą być zgodne z preferencjami seksualnymi; homoseksualizm występuje u osobników obu płci (homoseksualizm wśród kobiet jest zwany miłością lesbijską, safizmem, tribadią, wśród mężczyzn  — uranizmem, pederastią) i jest zjawiskiem występującym niemal we wszystkich kulturach i epokach. Stosunek społeczeństw do homoseksualizmu był i jest rozmaity; jedne kultury aprobowały kontakty homoseksualne, inne zdecydowanie potępiały. W krajach Zachodu liberalizacja stosunku do homoseksualizmu następowała powoli, z dużymi wahaniami, dopiero w XX w. przyniósł znaczną tolerancję. W wielu krajach trwają dyskusje, czy należy zrównać w prawach homoseksualistów z heteroseksualistami, m.in. w zakresie małżeństw i adoptowania dzieci — są kraje (np. Dania, Holandia), w których zdecydowano się na to eksperymentalnie (t. 6, s. 540-541)
 • heteroseksualizm, popęd płciowy do osobnika płci przeciwnej (t. 6, s. 403)
 • gej — brak takiego hasła
 • orientacja seksualna — brak takiego hasła
 • popęd, psychol. biologiczne uwarunkowany mechanizm motywacyjny, uruchamiający zachowania prowadzące do zaspokojenia określonej potrzeby organizmu; np. popęd głodu, popęd płciowy; termin utożsamiany czasem z pojęciem instynktu (t. 14, s. 576)
 • zboczenie płciowe, szczególna forma dewiacji seksualnej; np. sadyzm w szczególnych przypadkach może przybierać formę zboczenia płciowego; każde zboczenie płciowe jest dewiacją seksualną, ale nie każda dewiacja jest zboczeniem płciowym (t. 20, s. 500)
 • dewiacje seksualne [łac.], wszelkie formy stałego zaspokajania popędu seksualnego w sposób odbiegający od typowego w danej kulturze; m.in. fetyszyzm, masochizm, transwestytyzm, niektóre postacie sadyzmu, ekshibicjonizmu
 • pederastia [gr.],  homoseksualizm męski; szczególnie zachowania seksualne dorosłego mężczyzny wobec młodzieńca (t. 13, s. 236)
W suplementach przytoczono takie teksty opublikowane oryginalnie w Gazecie Wyborczej, w powyższym zakresie są tylko dwa, oba do hasła „homoseksualizm — marsz homoseksualistów”:
 • 2004, 5 maja
  KRAKÓW NIE CHCE GEJÓW
  Marsz homoseksualistów dzieli Kraków. Wczoraj PO oświadczyła, że „konserwatywne miasto, którego mieszkańcy żyją zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, nie jest odpowiednim miejscem do takich demonstracji”. Marszu bronią Wisława Szymborska i Czesław Miłosz.
  (...) LPR zażądała, by prezydent miasta zablokował imprezę. Zaapelował też o to sejmik województwa (przeciw głosowało tylko czterech radnych SLD), Młodzież Wszechpolska zapowiedziała pikiety (...).
  Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi wrzuca do skrzynek na listy tysiące ulotek nawołujących do odmawiania różańca „w intencji wynagrodzenia Jezusowi i Jego Matce za grzech sodomii”. (...)
  Festiwal i marsz homoseksualistów poparli nobliści: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. Z ich listu otwartego: „Wierzymy, że w życiu kulturalnym naszego miasta jest miejsce dla festiwalu »Kultura dla Tolerancji«. Nauczmy się mieszkać razem i szanować wzajemne różnice”. (...)
  Patronat nad festiwalem objęła Izabela Jaruga-Nowacka, wcześniej pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, dziś wicepremier. Na festiwalu przekazała 6 tys. zł.
  Magdalena Kula, Kraków 

 • 2004, 8-9 maja
  BITWA O KRAKÓW
  Marsz poparcia dla równych praw gejów i lesbijek skończył się zamieszkami na krakowskim Rynku. Narodowcy i stadionowi chuligani pobili się z policją.
  (...) Pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu czekało co najmniej 300 działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, skinheadów i rozjuszonych kibiców. – Nie oddamy wam Wawelu! Zboczeńcy! Mordercy! – wrzeszczeli. (...)
  W stronę uczestników pokojowego marszu poleciały kamienie, jajka i butelki. (...)
  Policja użyła pałek i gazu łzawiącego. Sytuację na chwilę opanowano po strzałach ostrzegawczych. (...)
  Magdalena Kula
  Wojciech Pelowski
  , Kraków
Uwaga: przedstawione powyżej definicje stanowią poglądy (opinie) ich autorów i niektóre z nich mogą nie przedstawiać współczesnej, rzetelnej i pogłębionej naukowej wiedzy na temat poszczególnych zagadnień. Przytoczono je jako urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem i prawami gatunku twórczości.

Mając nadzieję, że już nic wspaniałego w domowej bibliotece nie odnajdę, tym razem skwituję, że ciąg dalszy nie nastąpi, a zamiast tego za jakiś czas kolejna polemika (to z ich powodu wyszedł mały homoencyklopedyczny wątek na blogu). Nawet nie wiedziałem, że nie będę musiał wychodzić z domu, by skonfrontować ze sobą taki materiał. Obiecuję, że już więcej nie będę.

4 komentarze:

 1. Ja właśnie czekam na tę polemikę, bo już mi teorii brakuje na temat motywów publikacji encyklopedycznych.

  OdpowiedzUsuń
 2. konfrontuj... polemiki zawsze przyjemnie się czyta!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj.WP jest w temacie...Komentarz pismaka powinien zostać uwieczniony :)NAGRODA PULITZERA ;) http://facet.wp.pl/kat,70996,wid,14441358,wiadomosc.html
  Dla ludzi o mocnych nerwach, lub dobrym poczuciu humoru.
  Pięknie ubierasz myśli w słowa Mateuszu.Moja lektura do poduchy. Pisałam kilka razy, ale z konta google nie bardzo wchodzi. Dziś anonimowo :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. mi sie najbardziej podoba zboczenie płciowe :D
  brzmi dumnie, ha!

  OdpowiedzUsuń